Skip to content

12 Mayhew Dr.Fairfield, NJ 07004

Built 1961

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Oct 25, 2012

Property Information

Block1908
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description2SF2G-1400SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,450
Acreage0.43

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$329,000
61%
Improvement Value:$208,100
39%
Total Assessment$537,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,472+4.0%
2024$11,027+1.3%
2023$10,887+4.9%
2022$10,382+19.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$375,000

To:

Sq Ft1,450DeedBook 12400, Page 5182

Property Built

Built

Year Built: 1961