Skip to content

115 Beverly RoadFairfield, NJ 07004

Built 1952

Last Sale Date
Jul 7, 2021

Property Information

Block1908
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description1.5SF1G-1792SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,593
Acreage0.45

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$334,000
66%
Improvement Value:$175,000
34%
Total Assessment$509,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,872+4.0%
2024$10,450+6.4%
2023$9,817+5.1%
2022$9,339+10.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1952