Skip to content

1 Old Mill RoadFairfield, NJ 07004

Vacant Land

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Jun 15, 2018

Property Information

Block2101
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage---
Acreage0.8

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,500
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$37,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$801+4.0%
2024$770+1.3%
2023$760+4.9%
2022$725-5.5%
Property History

Property Sale

Sale
$625,000

To:

DeedBook 20180, Page 55832

Property Sale

Sale
$622,000
DeedBook 5447, Page 1