Skip to content

250 Passaic AvenueFairfield, NJ 07004

Built 1988

Last Sale Date
Aug 26, 1998

Property Information

Block2302
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class---
Description2SCB-10984SF
Dwellings1
ZoningL-1
Sq Footage---
Acreage0.94

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$335,200
25%
Improvement Value:$986,200
75%
Total Assessment$1,321,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,225+4.0%
2024$27,128+1.3%
2023$26,785+4.9%
2022$25,543-6.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,327,080
DeedBook 5295, Page 582

Property Built

Built

Year Built: 1988