Skip to content

25 Sherwood LaneFairfield, NJ 07004

Built 1958
Commercial

Last Sale Price
$900,000
Last Sale Date
Apr 1, 2002

Property Information

Block2302
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class10
Description1SCB-21962SF
Dwellings1
ZoningL-1
Sq Footage---
Acreage1.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$124,800
100%
Improvement Value:$200
0%
Total Assessment$125,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,670+4.0%
2024$2,566+1.3%
2023$2,534+4.9%
2022$2,416+6.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$900,000

To:

DeedBook 5879, Page 5

Property Built

Built

Year Built: 1958