Skip to content

21 Sherwood LaneFairfield, NJ 07004

Built 1956
Industrial

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Mar 31, 2004

Property Information

Block2302
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class---
Description1SF-2364SF
Dwellings1
ZoningL-1
Sq Footage---
Acreage0.74

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$292,000
59%
Improvement Value:$203,600
41%
Total Assessment$495,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,586+4.0%
2024$10,175+1.3%
2023$10,046+4.9%
2022$9,580-6.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$510,000

To:

DeedBook 6061, Page 695

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5827, Page 559

Property Built

Built

Year Built: 1956