Skip to content

24 Carlos DriveFairfield, NJ 07004

Built 1961

Last Sale Date
Nov 9, 2012

Property Information

Block2501
Lot29
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description1SB2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,318
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$215,800
60%
Improvement Value:$142,800
40%
Total Assessment$358,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,410+4.2%
2024$7,112+1.3%
2023$7,019+5.0%
2022$6,682+6.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1961