Skip to content

28 Carlos DriveFairfield, NJ 07004

Built 1960

Last Sale Price
$419,000
Last Sale Date
Nov 15, 2015

Property Information

Block2501
Lot31
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description1SB1G-1590SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,738
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$215,800
51%
Improvement Value:$206,700
49%
Total Assessment$422,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,025+4.0%
2024$8,674+1.3%
2023$8,564+4.9%
2022$8,167+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$419,000

To:

Sq Ft1,552DeedBook 20150, Page 97342

Property Built

Built

Year Built: 1960