Skip to content

345 Passaic AvenueFairfield, NJ 07004

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 13, 2004

Property Information

Block2602
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage4.3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$589,900
45%
Improvement Value:$718,500
55%
Total Assessment$1,308,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,947+4.0%
2024$26,861+1.3%
2023$26,521+4.9%
2022$25,291-14.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$825,000
DeedBook 5919, Page 482