Skip to content

412 Fairfield Road(Block 2703 Lot 9)Fairfield, NJ 07004

Vacant Land
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$2,475,000
Last Sale Date
Nov 18, 2025

Property Information

Block2703
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class10
Description1SF1G
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage1,773
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$132,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$132,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,523+4.0%
2024$6,270+1.3%
2023$6,190+4.9%
2022$5,903+4.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$2,475,000
DeedBook 20260, Page 394Recorded1/5/2026

Property Sale

Sale
$2,200,000

To:

DeedBook 20221, Page 2111

Property Sale

SaleMulti
$285,000

From:

To:

DeedBook 12560, Page 6853Recorded6/22/2015

Also conveyed in this deed

1 parcel