Skip to content

3 Dale DriveFairfield, NJ 07004

Built 1950

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Jun 24, 2021

Property Information

Block3301
Lot48
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class17
Description1.5SF1G-1376SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage972
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$159,600
57%
Improvement Value:$120,400
43%
Total Assessment$280,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,981+4.0%
2024$5,748+5.4%
2023$5,455+4.9%
2022$5,202-2.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$420,000

To:

Sq Ft972DeedBook 20210, Page 97390

Property Sale

Sale
$244,500

From:

To:

Sq Ft1,120DeedBook 12545, Page 85Recorded3/24/2015

Property Built

Built

Year Built: 1950