Skip to content

88 Two Bridges Rd.Fairfield, NJ 07004

Built 1954

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Jun 25, 2014

Property Information

Block3002
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage974
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,300
48%
Improvement Value:$168,600
52%
Total Assessment$324,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,940+4.0%
2024$6,670+1.3%
2023$6,586+4.9%
2022$6,280+34.0%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000

To:

Sq Ft974DeedBook 12506, Page 7233

Property Built

Built

Year Built: 1954