Skip to content

5 Charles DriveFairfield, NJ 07004

Built 1962

Last Sale Price
$530,000
Last Sale Date
Jul 9, 2009

Property Information

Block3401
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class17
Description1SF2G-1579SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,700
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$279,000
54%
Improvement Value:$237,700
46%
Total Assessment$516,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,037+4.0%
2024$10,608+1.3%
2023$10,474+4.9%
2022$9,988+0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$530,000

To:

Sq Ft1,700DeedBook 12208, Page 1425

Property Sale

Sale
$550,000
DeedBook 12073, Page 6842

Property Sale

Sale
$305,000
DeedBook 5893, Page 406

Property Built

Built

Year Built: 1962