Skip to content

10 Addison DriveFairfield, NJ 07004

Built 1967

Last Sale Price
$775,000
Last Sale Date
Jul 1, 2025

Property Information

Block3504
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description2SF2G-2508SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,508
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$232,900
49%
Improvement Value:$245,800
51%
Total Assessment$478,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,225+4.0%
2024$9,828+1.3%
2023$9,703+4.9%
2022$9,253+5.9%
Property History

Property Sale

Sale
$775,000

To:

DeedBook 20250, Page 42502

Property Built

Built

Year Built: 1967