Skip to content

30 Addison DriveFairfield, NJ 07004

Built 1969

Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
Jul 2, 2013

Property Information

Block3504
Lot30
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description2SF1G-2254SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,340
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$232,900
47%
Improvement Value:$266,600
53%
Total Assessment$499,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,669+4.0%
2024$10,255+1.3%
2023$10,125+4.9%
2022$9,655+10.6%
Property History

Property Sale

Sale
$465,000

To:

Sq Ft2,744DeedBook 12448, Page 8877

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 5563, Page 244

Property Built

Built

Year Built: 1969