Skip to content

155 Sand RoadFairfield, NJ 07004

Built 1959

Last Sale Price
$549,900
Last Sale Date
Nov 23, 2021

Property Information

Block3506
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description1.5SF1G-1939SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,907
Acreage0.38

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$216,000
53%
Improvement Value:$191,400
47%
Total Assessment$407,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,702+4.0%
2024$8,364+1.3%
2023$8,258+4.9%
2022$7,875-4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$549,900

To:

Sq Ft1,907DeedBook 20220, Page 80

Property Built

Built

Year Built: 1959