Skip to content

159 Sand RoadFairfield, NJ 07004

Built 1959

Last Sale Price
$401,000
Last Sale Date
Apr 26, 2017

Property Information

Block3506
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description1.5 SF1G-2299SF
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,985
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$216,000
58%
Improvement Value:$156,300
42%
Total Assessment$372,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,952+4.0%
2024$7,643+1.3%
2023$7,547+4.9%
2022$7,197-11.3%
Property History

Property Sale

Sale
$401,000

To:

Sq Ft1,911DeedBook 20170, Page 37393

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 6030, Page 556

Property Built

Built

Year Built: 1959