Skip to content

3 Malcolm DriveFairfield, NJ 07004

Built 1962

Last Sale Price
$630,000
Last Sale Date
Oct 26, 2021

Property Information

Block3507
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,858
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$241,400
53%
Improvement Value:$210,900
47%
Total Assessment$452,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,661+4.0%
2024$9,286+1.3%
2023$9,168+4.9%
2022$8,743+13.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$630,000

To:

Sq Ft1,858DeedBook 20211, Page 32296

Property Sale

Sale
$332,000

From:

To:

Sq Ft1,792DeedBook 20170, Page 4911Recorded1/18/2017

Property Sale

Sale
$390,000
DeedBook 6090, Page 570

Property Built

Built

Year Built: 1962