Skip to content

29 Glenroy RoadFairfield, NJ 07004

Built 1959

Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
Jul 1, 2019

Property Information

Block3604
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class17
Description1SF2G-1934SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,010
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$232,900
52%
Improvement Value:$219,300
48%
Total Assessment$452,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,659+4.0%
2024$9,284+1.3%
2023$9,166+4.9%
2022$8,741+6.6%
Property History

Property Sale

Sale
$490,000

To:

Sq Ft2,010DeedBook 20190, Page 66281

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 12432, Page 3123

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 5296, Page 110

Property Built

Built

Year Built: 1959