Skip to content

51 Glenroy RoadFairfield, NJ 07004

Built 1962

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Oct 30, 2013

Property Information

Block3604
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,070
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$235,200
48%
Improvement Value:$252,700
52%
Total Assessment$487,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,422+4.0%
2024$10,017+1.3%
2023$9,890+4.9%
2022$9,431+7.9%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

To:

Sq Ft2,404DeedBook 12467, Page 4271

Property Built

Built

Year Built: 1962