Skip to content

24 John StreetFairfield, NJ 07004

Built 1974

Last Sale Price
$725,000
Last Sale Date
Dec 24, 2020

Property Information

Block3604
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,590
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$277,200
53%
Improvement Value:$247,200
47%
Total Assessment$524,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,201+4.0%
2024$10,766+3.2%
2023$10,437+4.9%
2022$9,953-1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$725,000

To:

Sq Ft2,590DeedBook 20210, Page 26713

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft2,498DeedBook 12462, Page 6895Recorded10/11/2013

Property Built

Built

Year Built: 1974