Skip to content

19 Bates Dr.Fairfield, NJ 07004

Built 1975

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Apr 8, 2011

Property Information

Block3702
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description1SF2G-2350SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,464
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$283,900
45%
Improvement Value:$351,000
55%
Total Assessment$634,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,561+4.0%
2024$13,035+1.3%
2023$12,869+4.9%
2022$12,273+11.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$430,000

To:

Sq Ft2,464DeedBook 12312, Page 7908

Property Built

Built

Year Built: 1975