Skip to content

10 Stag TrailFairfield, NJ 07004

Built 1967

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Apr 28, 2016

Property Information

Block3505
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,465
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$227,200
47%
Improvement Value:$254,800
53%
Total Assessment$482,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,296+4.0%
2024$9,895+1.3%
2023$9,770+4.9%
2022$9,317+0.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$410,000

To:

Sq Ft2,557DeedBook 20160, Page 41875

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 5298, Page 61

Property Built

Built

Year Built: 1967