Skip to content

21 John StFairfield, NJ 07004

Built 1974

Last Sale Date
Apr 1, 1997

Property Information

Block3703
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description2SF2G-2990SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,964
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$267,200
45%
Improvement Value:$328,500
55%
Total Assessment$595,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,724+4.0%
2024$12,230+1.3%
2023$12,075+4.9%
2022$11,515-11.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1974