Skip to content

29 Addison DriveFairfield, NJ 07004

Built 1967

Last Sale Price
$565,000
Last Sale Date
Nov 2, 2020

Property Information

Block3704
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description2SF1G-2074SF
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,074
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$227,400
49%
Improvement Value:$236,800
51%
Total Assessment$464,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,915+4.0%
2024$9,530+1.3%
2023$9,409+4.9%
2022$8,973+11.8%
Property History

Property Sale

Sale
$565,000

To:

Sq Ft2,074DeedBook 20201, Page 15617

Property Sale

Sale
$395,000

From:

To:

Sq Ft1,967DeedBook 12505, Page 8702Recorded7/22/2014

Property Built

Built

Year Built: 1967