Skip to content

23 Addison DriveFairfield, NJ 07004

Built 1967

Last Sale Date
Feb 14, 2012

Property Information

Block3704
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description2SF1G-1860SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,928
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$232,400
52%
Improvement Value:$213,100
48%
Total Assessment$445,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,516+4.0%
2024$9,146+1.3%
2023$9,030+4.9%
2022$8,612+5.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1967