Skip to content

15 Jill TerraceFairfield, NJ 07004

Built 1971

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Oct 2, 2017

Property Information

Block3704
Lot29
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description2SF2G-2650SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,712
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$265,600
49%
Improvement Value:$276,300
51%
Total Assessment$541,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,575+4.0%
2024$11,125+1.3%
2023$10,984+4.9%
2022$10,475+0.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$500,000

To:

Sq Ft2,667DeedBook 20170, Page 91373

Property Built

Built

Year Built: 1971