Skip to content

4 Nell CtFairfield, NJ 07004

Built 1958

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Sep 14, 2012

Property Information

Block3705
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description1SF2G-2546SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,465
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$258,300
60%
Improvement Value:$174,300
40%
Total Assessment$432,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,240+4.0%
2024$8,881+1.3%
2023$8,769+4.9%
2022$8,362+9.2%
Property History

Property Sale

Sale
$415,000

To:

Sq Ft1,465DeedBook 12398, Page 9367

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 5700, Page 614

Property Built

Built

Year Built: 1958