Skip to content

9 Addison DrFairfield, NJ 07004

Built 1967

Last Sale Date
Nov 29, 2000

Property Information

Block3705
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description2SF2G-2236SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage3,584
Acreage0.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$229,900
40%
Improvement Value:$346,800
60%
Total Assessment$576,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,318+4.0%
2024$11,840+1.3%
2023$11,690+4.9%
2022$11,148+6.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1967