Skip to content

445 Rt 46Fairfield, NJ 07004

Commercial

Last Sale Price
$4,275,000
Last Sale Date
Mar 6, 2019

Property Information

Block3801
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,642,500
87%
Improvement Value:$250,000
13%
Total Assessment$1,892,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$40,424+4.0%
2024$38,853+1.3%
2023$38,361+4.9%
2022$36,582-31.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$4,275,000

To:

DeedBook 20190, Page 24728

Property Sale

Sale
$4,275,000

From:

To:

DeedBook 20190, Page 441Recorded1/3/2019