Skip to content

437 Rt 46Fairfield, NJ 07004

Last Sale Date
Oct 12, 2023

Property Information

Block3801
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class10
Description1SCB 1SF
Dwellings1
ZoningHD
Sq Footage---
Acreage2.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,856,300
88%
Improvement Value:$250,000
12%
Total Assessment$2,106,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$44,991+4.0%
2024$43,242+1.3%
2023$42,695+4.9%
2022$40,715-17.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0