Skip to content

39 Alan DriveFairfield, NJ 07004

Built 1968

Last Sale Date
Apr 9, 1998

Property Information

Block3901
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class17
Description2SF2G-2677SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,566
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$277,200
45%
Improvement Value:$338,600
55%
Total Assessment$615,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,153+4.0%
2024$12,642+1.3%
2023$12,482+4.9%
2022$11,903-9.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1968