Skip to content

3 Concord RoadFairfield, NJ 07004

Built 1976

Last Sale Price
$690,000
Last Sale Date
Jun 24, 2008

Property Information

Block3903
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,573
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$324,700
49%
Improvement Value:$331,900
51%
Total Assessment$656,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,025+4.0%
2024$13,480+1.3%
2023$13,309+4.9%
2022$12,692+12.3%
Property History

Property Sale

Sale
$690,000

To:

Sq Ft2,573DeedBook 12150, Page 9541

Property Built

Built

Year Built: 1976