Skip to content

83 Henning DriveFairfield, NJ 07004

Built 1976

Last Sale Date
Jun 18, 1997

Property Information

Block3905
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class17
Description2SF2G-2508SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,769
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$315,400
49%
Improvement Value:$328,500
51%
Total Assessment$643,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,754+4.0%
2024$13,219+1.3%
2023$13,052+4.9%
2022$12,447-1.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1976