Skip to content

30 Crescent DrFairfield, NJ 07004

Built 1976

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 15, 2004

Property Information

Block3905
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class17
Description1SF2G-2189SF
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,294
Acreage0.52

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$351,000
54%
Improvement Value:$298,900
46%
Total Assessment$649,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,632+4.1%
2024$13,092+1.3%
2023$12,923+5.0%
2022$12,313+6.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1976