Skip to content

23 Birchtree DrFairfield, NJ 07004

Built 1961

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 14, 2025

Property Information

Block3907
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class18
Description2SF2G-2654SF
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,624
Acreage0.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$284,800
48%
Improvement Value:$311,200
52%
Total Assessment$596,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,731+4.0%
2024$12,236+1.3%
2023$12,081+4.9%
2022$11,521+11.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1961