Skip to content

16 Donna DriveFairfield, NJ 07004

Built 1966

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 18, 2020

Property Information

Block4005
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class17
Description2SF2G-2791SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,612
Acreage0.71

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$278,900
54%
Improvement Value:$241,200
46%
Total Assessment$520,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,109+4.0%
2024$10,678+1.3%
2023$10,542+4.9%
2022$10,054-6.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$234,725
DeedBook 5445, Page 621

Property Built

Built

Year Built: 1966