Skip to content

86 Henning Dr.Fairfield, NJ 07004

Built 1975

Last Sale Date
Sep 26, 2017

Property Information

Block3909
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class17
Description2SF2G-2432SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage3,203
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$306,300
48%
Improvement Value:$328,000
52%
Total Assessment$634,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,549+4.0%
2024$13,022+1.3%
2023$12,857+4.9%
2022$12,261-7.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1975