Skip to content

90 Henning DriveFairfield, NJ 07004

Built 1975

Last Sale Date
Aug 15, 1995

Property Information

Block3909
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class17
Description2SF2G-2422SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,715
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$306,300
48%
Improvement Value:$338,100
52%
Total Assessment$644,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,764+4.0%
2024$13,230+1.3%
2023$13,062+4.9%
2022$12,456+6.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1975