Skip to content

26 Caryn PlaceFairfield, NJ 07004

Built 1967

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 26, 2023

Property Information

Block4002
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,756
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$291,600
54%
Improvement Value:$250,100
46%
Total Assessment$541,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,571+4.0%
2024$11,121+1.3%
2023$10,980+4.9%
2022$10,471+5.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$500,000
Sq Ft1,756DeedBook 20220, Page 98580Recorded11/9/2022

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 5421, Page 273

Property Built

Built

Year Built: 1967