Skip to content

11 Cheri LaneCaldwell, NJ 07006

Built 1966

Last Sale Price
$561,000
Last Sale Date
Aug 25, 2017

Property Information

Block4003
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class19
Description1SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,741
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$278,900
32%
Improvement Value:$593,000
68%
Total Assessment$871,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,624+4.0%
2024$17,900+1.3%
2023$17,673+4.9%
2022$16,854+16.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$561,000

To:

Sq Ft3,521DeedBook 20170, Page 78636

Property Built

Built

Year Built: 1966