Skip to content

9 Donna DriveFairfield, NJ 07004

Built 1966

Last Sale Price
$630,000
Last Sale Date
May 5, 2005

Property Information

Block4006
Lot30
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class17
Description1SF2G-1754SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,730
Acreage0.48

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$298,000
53%
Improvement Value:$269,100
47%
Total Assessment$567,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,113+4.0%
2024$11,643+1.3%
2023$11,495+4.9%
2022$10,962+11.3%
Property History

Property Sale

Sale
$630,000

To:

Sq Ft1,730DeedBook 6187, Page 473

Property Built

Built

Year Built: 1966