Skip to content

52 Donna DriveFairfield, NJ 07004

Built 1969

Last Sale Price
$535,000
Last Sale Date
Dec 21, 2022

Property Information

Block4004
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,951
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$277,200
62%
Improvement Value:$170,600
38%
Total Assessment$447,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,565+4.0%
2024$9,193+1.3%
2023$9,077+4.9%
2022$8,656-9.2%
Property History

Property Sale

Sale
$535,000

To:

Sq Ft1,951DeedBook 20230, Page 2082

Property Built

Built

Year Built: 1969