Skip to content

19 Donna DrFairfield, NJ 07004

Built 1960

Last Sale Date
Mar 10, 2000

Property Information

Block4006
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,614
Acreage0.43

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$280,000
55%
Improvement Value:$229,000
45%
Total Assessment$509,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,872+4.0%
2024$10,450+1.3%
2023$10,317+4.9%
2022$9,839+2.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1960