Skip to content

63 Clinton RoadFairfield, NJ 07004

Built 1951

Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
Jun 23, 2022

Property Information

Block401
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description1.5SF1G-1440SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,370
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$142,100
41%
Improvement Value:$201,700
59%
Total Assessment$343,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,344+4.0%
2024$7,058+1.3%
2023$6,969+4.9%
2022$6,646+25.5%
Property History

Property Sale

Sale
$465,000

To:

Sq Ft1,370DeedBook 20220, Page 67688

Property Sale

Sale
$385,000
DeedBook 6227, Page 537

Property Sale

Sale
$182,600
DeedBook 6101, Page 121

Property Built

Built

Year Built: 1951