Skip to content

20 Henrietta DriveFairfield, NJ 07004

Built 1961

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Aug 30, 2004

Property Information

Block5002
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class17
Description1SF1G-1234SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,410
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$264,600
54%
Improvement Value:$226,200
46%
Total Assessment$490,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,483+4.0%
2024$10,076+1.3%
2023$9,949+4.9%
2022$9,487+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$480,000

To:

Sq Ft1,410DeedBook 6103, Page 348

Property Built

Built

Year Built: 1961