Skip to content

8 Green Meadows RdFairfield, NJ 07004

Built 1960

Last Sale Price
$361,000
Last Sale Date
Jun 3, 2002

Property Information

Block4101
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class17
Description1SF2G-1580SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,522
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$263,500
58%
Improvement Value:$193,300
42%
Total Assessment$456,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,757+4.0%
2024$9,378+1.3%
2023$9,259+4.9%
2022$8,830+0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$361,000

To:

Sq Ft1,522DeedBook 5893, Page 769

Property Built

Built

Year Built: 1960