Skip to content

345 Old Country RoadFairfield, NJ 07004

Built 1972

Last Sale Price
$455,000
Last Sale Date
Feb 4, 2010

Property Information

Block4204
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,838
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$163,800
37%
Improvement Value:$278,700
63%
Total Assessment$442,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,452+4.0%
2024$9,085+1.3%
2023$8,969+4.9%
2022$8,554+7.6%
Property History

Property Sale

Sale
$455,000

To:

Sq Ft1,838DeedBook 12240, Page 5459

Property Sale

Sale
$387,000
DeedBook 12097, Page 2536

Property Built

Built

Year Built: 1972