Skip to content

353 Old Country RoadFairfield, NJ 07004

Built 1972

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 5, 2018

Property Information

Block4204
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,310
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,200
39%
Improvement Value:$256,300
61%
Total Assessment$421,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,003+4.0%
2024$8,653+1.3%
2023$8,544+4.9%
2022$8,148-3.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1972