Skip to content

5 Midvale AvenueFairfield, NJ 07004

Built 1965

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
May 2, 2017

Property Information

Block4503
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class17
Description2SF2G-2208SF
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,838
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,400
55%
Improvement Value:$224,600
45%
Total Assessment$500,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,680+4.0%
2024$10,265-3.3%
2023$10,615+4.9%
2022$10,123+17.8%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000

To:

Sq Ft1,872DeedBook 20170, Page 47000

Property Built

Built

Year Built: 1965